Τετάρτη 5 Απριλίου 2017

Σάμη - Πανηλειακός 0-5

Ο Α.Ο.Σάμης, υποδέχτηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό του, στα πλαίσια του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδος, την ομάδα του Πανηλειακού. Σαφώς καλλίτεροι σε όλα τα επίπεδα οι φιλοξενούμενοι, επιβλήθηκαν της  ομάδας της Σάμης με το ευρύ σκορ, 0-5. Με δεμένο σύνολο, με παίχτες με πολύ καλή φυσική κατάσταση η ομάδα του Πανηλειακού από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της. Στο 15ο λεπτό, οι φιλόξενούμενοι  με τον Κ. Μπεγλεκτσή άνοιξαν το σκορ με κτύπημα  πέναλτι.
Στο πέναλτι υπέπεσε ο Π. Περιβολάρης. Στο 17ο λεπτό, ο Πανηλειακός διπλασίασε τα τέρματά του, με σουτ από αριστερά, του Γ. Στούπη. Στο 26, ο τερματοφύλακας του Α.Ο.Σ. Κ. Μωραΐτης, ύστερα από διπλή απόκρουση σε σουτ του Δ. Χατζηστάμου, σώζει την εστία του από τρίτη παραβίαση. Στο 26ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ Νιφορόπουλου, ο Παναγιωτόπουλος κάνει το 3-0 για τον Πανηλειακό. Στο 34ο λεπτό, ύστερα από κτύπημα φάουλ του Πανηλειακού, έξω από τη περιοχή του Α.Ο.Σ. αποκρούει, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ ο Κ. Μωραΐτης. Στο 41, γίνεται το 4-0 για τον Πανηλειακό, ύστερα από διπλή προσπάθεια του Ι. Σωτηρόπουλου. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στο 46ο λεπτό δύο αλλαγές για τον Πανηλειακό. Ο Βουργουμτζής, παίρνει τη θέση του Χατζηστάμου και ο Παναγόπουλος, παίρνει τη θέση του Γ. Στούπη. Στο 56, βγαίνει ο Μινέτος και μπαίνει ο Παπαδημάτος για τον Α.Ο.Σ. Στο 58 ο Πανηλειακός,  κάνει το 5-0 με τον Γ. Βουργουντζή. Από εκεί και μετά, το παιχνίδι, πάει στο "ρελαντί" από τη μεριά των φιλοξενούμενων, με τη Σάμη να προσπαθεί για το "γκολ της τιμής", μα να μη τα καταφέρνει. Η Σάμη στο 61, κάνει και τη τρίτη αλλαγή της, με τον Β. Μιχαλάτο να μπαίνει στη θέση του Θ. Νικολοβιένη. Η πρώτη αλλαγή ( αναγκαστική;), έγινε για τον Α.Ο.Σ. στο πρώτο ημίχρονο. Τη Θέση του Α. Αμούργη, παίρνει ο Μ. ο Μιχαλίτσης. Στο 63 λεπτό ο Πανηλειακός, ολοκληρώνει τις αλλαγές του. Ο Μ Παπαπέτρου βγαίνει και τη θέση του παίρνει ο Α. Σακελλαρίου. Κλείνοντας να πούμε, πως οι παίχτες του Α.Ο.Σ. παρά την διαφορά δυναμικότητας με την αντίπαλο ομάδα και παρά το ευρύ σκορ του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν σε καθαρά αθλητικά πλαίσια, χωρίς σκοπιμότητες και με φιλότιμη προσπάθεια, προσπάθησαν για το καλλίτερο για την ομάδα τους. Να σημειώσουμε εδώ, την ευκαιρία για γκολ από τον Α.Ο.Σ.  στο 14 του Α' ημιχρόνου, όταν από προσποίηση του Ι. Αμούργη, η μπάλα πηγαίνει στον Κ. Νικολοβιένη, σουτ του τελευταίου, έξω από τη περιοχή του Πανηλειακού και η μπάλα βγαίνει  εκτός γηπέδου. Αξίζουν όλοι, παίχτες και τεχνική ηγεσία, ένα μεγάλο μπράβο, για την άψογη αθλητική εικόνα που παρουσίασαν απόψε, στο γήπεδο του Καραβομύλου.
Στον Πανηλειακό ευχόμαστε καλή συνέχεια, που είμαστε σίγουροι, πως με το σύνολο που διαθέτει, θα την έχει.